Pretim zelta rudenim. Kurzemes muzeji

2020. gada 8. oktobrī, spītējot pandēmijai, ICOM Latvija rīkoja savu ikgadējo rudens ceļojumu pa muzejiem. Idejas par kolēģu apciemojumu Kaļiņingradā un Kauņā šogad izpalika, tādēļ ar lielu prieku devāmies Kurzemes virzienā, pa ceļam piestādami Annas Brigaderes muzejā „Sprīdīši”, lai uzzinātu, kā šajā laikā klājas privātam muzejam, ko vada Rasma Rapa. Muzeja vadītāja atzina, ka 2020. gada vasara nav īpaši atšķīrusies no citām vasarām, jo Tērvetē vienmēr ceļotāju ir daudz un muzejs tiek labi apmeklēts. Finansiālu drošību dod izīrētā kafejnīca un viesu mans, kas piedāvā ekskluzīvu iespēju atpūsties skaistas dabas un svaiga gaisa ieskautam.

Ceļš no Tērvetes caur Dobeli vijās uz Grobiņu, kur muzeju speciālisti apskatīja 13. gadsimta Grobiņas pils mūrus un iepazinās ar latviešu dzejnieka Raiņa piespiedu naktsmājām Grobiņas cietumā, kad dzejnieku no Paņevežas veda uz Liepājas cietumu, bet vakarā bija nokavēts pēdējais vilciens uz Liepāju, un Rainim ar viņa pavadītājiem bija jāpaliek Grobiņā.

Ziemupē, kuru Latvijā vairāk pazīst kā vietējā Ziemassvētku vecīša rezidenci, muzejnieki apskatīja skaisto baznīcu, kadiķu audzi, kura bioloģisku problēmu dēļ ar katru gadu kļūst mazāka un vārgāka, un senlietu krātuvi „Jūras māja”, kurā tiek saglabātas vietējo iedzīvotāju gadu gadiem vāktās, saudzīgi glabātās lietas kā atsauce uz pagātni.

Ceļojuma noslēgumā viesojāmies Jūrkalnes „Vētru muzejā”, lai iepazīstos ar niršanas profesionāļa Voldemāra Raina un viņa līdzgaitnieces Ineses Helvigas daudzu gadu garumā vākto zemūdens materiālo vērtību kolekciju. Ekspozīcija iekārtota skaistā vietā – 500 m no Jūrkalnes stāvkrasta, kurš, Baltijas jūras rudens vētrās ar katru gadu vairāk tiek bojāts. Tas ir atgādinājums lietu nepatstāvībai, mainībai un mirkļa brīnumam. Arī muzeju speciālistu zelta rudens ceļojums bija tikai kā pieskāriens dažiem skaistiem dzintariem Baltijas jūras Kurzemes piekrastē.

Antra Medne- ICOM Latvija valdes locekle