ICOM Latvija balva šogad piešķirta izstādei “Indija – tradīciju zeme”

Šogad Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas balvu par starptautiska mēroga sadarbību, kas devusi ieguldījumu Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma izpētē un popularizēšanā, ieguvusi Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāde “Indija – tradīciju zeme”. Šī projekta vadītāja un izstādes kuratore ir Kristīne Milere.

Izstādē “Indija – tradīciju zeme” bija iespēja apskatīt ap 300 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Indijas mākslas kolekcijas priekšmetu. Izstādes saturs plaši prezentēja pirms tam veikto kolekcijas padziļināto izpēti sadarbībā ar Indijas pētniekiem, veidojot paplašinātas etiķetes un skaidrojot dažādus ar Indijas vēsturi un kultūru saistītus notikumus, tradīcijas un terminus. Izstādes aktualitāti iezīmē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Indijas mākslas kolekcijas izpēte – apzināta tās veidošanās vēsture, pārskatīta ar Indijas mākslu saistītā terminoloģija un, sadarbojoties ar Indijas pētniecības institūciju Eka Archiving Services Ņūdelī, veikta kolekcijas pilnīga kontekstualizācija.

Ekspozīcijas tapšanas gaitā un izstādi papildinošajā izglītības programmā tika iesaistīti Latvijas indiešu kopienas pārstāvji (sari uzlikšana un valkāšanā, Indijas tradicionālā deja un mūzika, hennas tradīcija, garšvielu pielietojums u.c.). Ar izstādes un pētniecības projekta palīdzību kolekcija kļuva plašāk pazīstama Eiropā.

Balvas pasniegšanas brīdī ICOM Latvijas Nacionālās komitejas valdes priekšsēdētājs Klāvs Zariņš skaidroja laureāta izvēli: “Izstāde aktualizēja gan nacionāli, gan starptautiski nozīmīgu jautājumu loku, aicinot pārvērtēt mūsu pašu eirocentrisko skatījumu. Vienlaikus aicinot runāt arī par dekolonizācijas procesiem un vērtēt muzeju krājuma darbu, un padomju koloniālisma atstātās sekas.”

Vairāk par izstādi:
Ilzes Strengas sižets. LTV Ziņu dienests