Pieredzes apmaiņas brauciens uz Igauniju

Astronomiskā rudens pirmajā dienā ICOM Latvija rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu uz Igauniju. Pirmā pietura bija Pērnavā, kur apskatāmi četri ļoti atšķirīgi muzeji, gan vizuāli, gan tematiski, gan saturiski, tāpēc katram no kolēģiem bija iespēja izvēlēties sev interesējošo muzeju, lai iepazītu tuvāk.

Pērnavas muzejā bija iespēja apskatīt pastāvīgo ekspozīciju, kas deva plašu informāciju par vēstures periodu no neolīta laikiem līdz pat 1980. gadu beigām Pērnavas apriņķī. Muzeja ekspozīcijā ir neliels kinoteātris, kur var skatīties arhīva filmas.

19.gs. gadsimta dzejnieces un Igaunijas nacionālās atmodas laika publicistes Lidijas Koidulas muzejs, kas izpelnījās vislielāko kolēģu interesi, iepriecināja ar kvalitatīvu ekspozīciju, mājīgu pasākuma telpu un plašu muzeja parku, kura vasaras estrādē regulāri notiek teātra izrādes un koncerti. L. Koidulas muzejā īpaša vieta un uzmanība atvēlēta arī dzejnieces tēvam – igauņu žurnālistikas pamatlicējam un skolmeistaram J. V. Jannsenam, kurš ir arī vairāku igauņu kora dziesmu vārdu autors.

Red Tower. Sarkanais tornis ir Pērnavas vecākā saglabājusies celtne. 15. gadsimta sākumā celtais pilsētas mūra stūra tornis savulaik ir bijis gan pilsētas nocietinājuma daļa, gan cietums.

New Art museum. Laikmetīgās mākslas muzeji Pērnavā ir divi. Vienu no tiem veidoja un iekārtoja bijušajā Komunistiskās partijas galvenajā mītnē tūlīt pēc Igaunijas neatkarības atgūšanas. Otro – pirms pāris gadiem. Muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 400 mākslas darbu un plaša videotēka ar vairāk nekā 1200 dokumentālajām filmām. Marka Soosāra izveidotais Laikmetīgās mākslas muzejs ieņem svarīgu vietu Pērnavas kultūras dzīvē.

Pērnavā bija iespēja skatīt ne tikai muzejus, bet arī no 19. gadsimta otrās puses saglabāto apbūvi, mazos veikaliņus, vai vienkārši pasēdēt kādā no daudzajām kafejnīcām un baudīt rudens sauli.

Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki viesojās 2018. gadā atklātajā Arvo Pērta centrā Laulasmā, kas dod iespēju izzināt, uzzināt, klausīties, redzēt un klusēt.

Spānijas arhitektu biroja veidotā ēka saplūdusi ar priežu meža pauguraino reljefu. Ēka ar pieciem pagalmiem, kuros apstāties un ieelpot. Meditatīva vieta ar lūgšanu namu vienā no iekšpagalmiem. A. Pērta vēlme, sapņojot par mūzikas un klusuma centru, bija, lai priežu mežā pie Baltijas jūras būtu vieta, kur apstāties ikdienas skrējienā.

Laulasmā atrodas viss Arvo Perta darbu arhīvs un bibliotēka, koncertzāle, skatu tornis, suvenīru veikals un kafejnīca.

Antra Medne, ICOM Latvija valdes locekle

Izziņota 2024. gada Muzeju nakts tēma

18.maijā Latvijas muzeji divdesmito reizi piedalīsies starptautiskajā Eiropas muzeju akcijā “Muzeju nakts”. Šogad akcijas tematika saistīta ar Starptautiskās Muzeju dienas […]