Noslēdzies projekts „Muzeju tendences un perspektīvas: fokuss uz Lietuvu un Latviju”

2021. gadā, pateicoties ICOM Solidaritātes projektu finansējumam, ICOM Latvija un ICOM Lietuva īstenoja projektu „Muzeju tendences un perspektīvas: fokuss uz Lietuvu un Latviju”.

Muzejiem visā pasaulē tuvākās nākotnes izaicinājums ir esošo apmeklētāju saglabāšana un jaunu auditoriju piesaiste. Ceļošanas ierobežojumu dēļ tendence ir muzeju darba orientācija uz vietējo vai tuvējo kaimiņvalstu apmeklētājiem. 2020. gada vasarā Baltijā, un konkrēti, Latvijā un Lietuvā, pirmkārt, strauji pieauga iekšējais tūrisms. Otrkārt, ekonomisko apsvērumu dēļ izveidotais „Baltijas burbulis” veicināja reģionālo ceļošanu un, kā liecina statistikas dati, muzeji bija vieni no iecienītākajiem reģionālo tūristu apskates objektiem. Tāpēc, lai apzinātu muzeju pašreizējo situāciju un potences reģionālā tūrisma piedāvājuma attīstīšanā, 2021. gadā tika veikts pētījums Latvijā un Lietuvā.

Projekta ietvaros tika izveidotas desmit videointervijas, kurās muzeju darbinieki dalījās ar savu pieredzi gan strādājot ar ārvalstu tūristiem, gan par muzeju darbu COVID-19 pandēmijas laikā un darbu ar reģionālo un vietējo auditoriju. Lietuvā tika intervēti Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja, Lietuvas Nacionālā muzeja, Šauļu „Aušras” muzeja, M.K. Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja un Lietuvas Jūras muzeja pārstāvji.

Latvijā savukārt savā pieredzē dalījās muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs”, Rojas Jūras zvejniecības muzejs, Bauskas muzejs, Liepājas muzejs, Jūrmalas pilsētas muzeja filiāle „Aspazijas māja”.

2021. gada 23. novembrī notika konference „Muzeji un reģionālais tūrisms: tendences un perspektīvas”, kurā interesenti tika iepazīstināti ar pētījuma rezultātiem. Ar ziņojumiem uzstājās arī muzeju un tūrisma sektora pārstāvji no Latvijas un Lietuvas.