Majoros noritējusi sociālai atmiņai veltīta ICOM Latvija konference

Visi raksti

2023. gada 2. jūnijā Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros notika ICOM Latvija organizētā konference “Sociālā atmiņa” Latvijas personību muzeju speciālistiem par atmiņu pierakstu vākšanu, analīzi un saglabāšanu muzeju krājumos – papīra, video, audio vai kādos citos nesējos. Latvijas personību muzeju speciālisti diskutēja par atmiņu pierakstu ticamības, precizitātes un kļūdas procentu iespējamību un problēmām.

Konferencē ar priekšlasījumiem uzstājās Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dagmāra Beitnere-Le Galla un iepazīstināja ar savu priekšlasījumu “Lēta un Mnemozīne: aizmirst vai atcerēties (sociālās atmiņas metamorfozes)”, kurā referēja par atmiņu kā “sociālu konstrukciju”, uzdrošināšanos veidot jēgu un piedalīties jebkura laika galveno nozīmju radīšanā. Galvenie jautājumi, uz kuriem tika meklētas atbildes, bija – Kāpēc atmiņa ir tik svarīga? Kāpēc atmiņas ir tik dažādas? Ko atcerēties un ko aizmirst? Latvijas Universitātes profesore Janīna Kursīte dalījās savā kultūras ekspedīciju pieredzē ar stāstījumu par bilžu atmiņām: dzīvesstāstu fiksējumiem ekspedīciju gaitā. Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Sanita Reinsone, kura jau daudzus gadus pēta Latvijas dzimtas vairākās paaudzēs un apkopo dzimtu dokumentus, dienasgrāmatas, fotogrāfijas, vēstīja par dzimtu dokumentāro mantojumu saglabāšanu digitālā formātā. Sagaidot Kr. Barona ielas 100. gadadienu, Krišjāņa Barona muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa pētījusi un fiksējusi nama vēsturi, iedzīvotāju dzīvesstāstus, konferences dalībniekus iepazīstināja ar savu priekšlasījumu “Krišjāņa Barona ielas 3. nama CV laiku lokos”.

Diskusiju daļā muzeju speciālisti atgriezās pie konferences sākumā uzdotajiem jautājumiem – Kāpēc atmiņa ir tik svarīga? Kāpēc atmiņas ir tik dažādas? Ko atcerēties un ko aizmirst? Atmiņu pieraksti, kas ir subjektīvi un katra atsevišķa indivīda apziņā selektīvi, tomēr dod kopējo priekšstatu par konkrētu notikumu vai personu, kas bijis nozīmīgs Latvijas kultūras vēsturē kopumā. Secinājums konferences noslēgumā bija, ka, neskatoties uz digitālo laikmetu, kurā dzīvojam, atmiņu pieraksti jebkurā formātā vai nesējā ir saglabājami un būtiski pagātnes informācijas nesēji.

Relīzi sagatavojusi Aleksandra Čaka muzeja direktore Antra Medne – antra.medne@riga.lv

Citi raksti

Izsludina pieteikšanos ICOM balvai

Līdz 30. aprīlim Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komiteja gaida Latvijas muzeju un muzeju speciālistu pieteikumus ikgadējai ICOM Latvija […]

Izziņota 2024. gada Muzeju nakts tēma

18.maijā Latvijas muzeji divdesmito reizi piedalīsies starptautiskajā Eiropas muzeju akcijā “Muzeju nakts”. Šogad akcijas tematika saistīta ar Starptautiskās Muzeju dienas […]