No 23. oktobra līdz 27. oktobrim Santjago (Galisija, Spānija) pilsētas domē sāka darbu Starptautiskās Literatūras un komponistu muzeju komitejas (ICLCM) konference ar kopīgu vadmotīvu “Literāro darbu inspirācija mūzikā”, kas notika sadarbībā ar ICOM Spānija un asociāciju ACAMFE (La Asociación de Casas-Museo y Fundaciones de Escritore) – Spānijas personību māju-muzeju kultūrvēsturiskā aizsardzība). Pasākums bija veltīts Galisijas dzejnieka, žurnālista un rakstieka Ušio Novoneira (Uxío Novoneyra) 25. nāves gadadienas piemiņai.
Konferences atklāšanā uzstājās Galisijas reģiona kultūras ministrs Hosē Lopes Kampos (José López Campos), Santjago pilsētas kultūras nodaļas vadītāja Rosario Alvaresa (Rosario Alverez), kā arī ICLCM prezidents Adriano Rigoli, kurš augstu vērtēja konferences sagatavošanas procesā veikto darbu.
Konferences ievadlekciju “Galisijas-Portugāles literatūra un deja viduslaikos” nolasīja Ušio Novoneiras fonda (Fundación Uxio Novoneyra) direktore Branka Novoneira (Branca Novoneyra), iepazīstinot ar gadsimtos vienojošajiem vēstures, ekonomikas un kultūras sakariem starp Galisiju un Portugāli un to atspoguļojumu literatūrā un mūzikā.
Konferences lektori iepazīstināja kolēģus ar kultūrvēstures jautājumiem, kuros atspoguļojās literatūras un kultūras mijiedarbība: brāļu Grimmu darbi, pēc kuru motīviem komponētas operas un operetes Vācijā, Katalonijas literātu sadarbība ar vietējiem komponistiem biedrībās un fondos, kas veicinājuši literāro darbu plašāku popularitāti, latviešu dzejnieka Jāņa Akuratera nozīmi Latvijas Dziesmu un deju svētku tradīcijā 20. gadsimta pirmajā pusē un Itālijas dzejnieku darbu izmantojumu mūzikā viduslaikos un mūsdienās, Aleksandra Čaka dzejas interpretāciju mūzikā, uzsverot Dziesmu svētku programmas izveidi, iekļaujot dziesmas ar Čaka vārdiem, kā arī 170 dziesmu lielo kolekciju Latvijas radio fonotēkā.
Konferences laikā bija iespēja apmeklēt vairākus muzejus, kurus apsaimnieko asociācija ACAMFE. Galisijas muzeji ir ne tikai fonda pakļautībā, bet arī daļēji privāti, kas piesaista brīvprātīgos, nodrošinot kultūras pasākumu programmu, kā arī muzeju saimniecisko darbību. Konferences laikā apskatījām Galisijas nacionālās identitātes un rakstu valodas pamatlicējas Rozālijas de Kastro (Rosalía de Castro) māju-muzeju, kurā notika Galisijas tautas mūzikas koncerts, ciemojāmies Nobela prēmijas laureāta Kamilo Hosē Sela (Camilo José Cela) mājā, kuru apsaimnieko fonds, sadarbībā ar Padron pilsētas domi. Riankso pilsētā ciemojāmies avangarda literatūras pamatlicēja, dzejnieka Manuela Antonio mājā. M. Antonio dzīves un darbības laiks sasaucas ar Aleksandra Čaka laiku Latvijā, dzejnieku daiļradēs velkamas arī literāras paralēles. Lugo pilsētā bija iespēja iepazīties ar Manuela Marijas māju un viņa literāro darbību 20. gadsimta garumā.
Lugo pilsēta ir ievērojama ar to, ka vairākus gadus tur dzīvojis viens no slavenākajiem spāņu dzejniekiem Garsija Lorka, kura darbus latviski tulkojuši Jānis Akuraters un Knuts Skujenieks.
Konferences laikā tika rosināta ideja par Eiropas personību muzeju dienu, kuru varētu atzīmēt katra gada aprīļa sākumā, kad visi Eiropas personību muzeju rīkotu kultūras akcijas savās valstīs.
Konferences laikā aizsāktais darbs turpināsies pie ICOM izvirzītajiem kopīgajiem muzeju darbības uzdevumiem ikdienas muzeju speciālistu darbā.
Ph.D. Antra Medne