Latvijā pirmo reizi atzīmēs Starptautisko Personību muzeju dienu

Visi raksti

2024. gada maijā Itālijā, Kaprēzē Mikelandželo Eiropas personību muzeju konferencē tika pieņemts lēmums veicināt starptautisko sadarbību. Viens no šādiem sadarbību veicinošiem notikumiem būtu katra gada pirmajā aprīļa sestdienā atzīmēt Starptautisko Personību muzeju dienu. Latvijas personību muzeji ir atsaukušies šai iniciatīvai, kuru rosināja Itālijas Personību muzeju Nacionālā Asociācija “Atmiņu mājas”, un tagad īsteno  sadarbībā ar ICOM (Starptautisko Muzeju padomi), ICOM DEMHIST (Starptautisko vēsturisko māju komiteju) un ICOM ICLCM (Starptautisko Literatūras un komponistu muzeju komiteju. Šogad, 5. aprīlī Starptautiskā Personību muzeju diena tiks atzīmēta pirmo reizi. Personību muzeju dienas mērķis ir ar dažādiem muzeju piedāvājumiem pievērst sabiedrības uzmanību personību muzejiem kā izcilām zināšanu krātuvēm par personību radošo devumu, viņu dzīvesstātiem, dzīvestelpām un viņu pārstāvētām vērtībām.

Rīgā

Piecu muzeju (Raiņa un Aspazijas mājas, Aleksandra Čaka muzeja, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja, Ojāra Vācieša muzeja un Jāņa Akuratera muzeja) akcija – ceļojums “Atrasts atvilktnē”:

Plkst. 11.00 Raiņa un Aspazijas mājā (Baznīcas iela 30) akcijas – ceļojuma sākums un stāsts “Aspazijas mātes no jauna atklātais fotoattēls”

Plkst. 12.00–15.30 ceļojums:

  • “Čaka zudušais dzejas krājums” Aleksandra Čaka muzejā (Lāčplēša iela 48-8) 
  • “Provokācija modernistiem jeb pirmā performance Latvijā” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes iela 57a-26)
  • “Par Ojāru Vācieti un ciemiņiem no Stūra mājas” Ojāra Vācieša muzejā (Ojāra Vācieša iela 19) 
  • ““Personīgi un intīmi” – Akuratera nepublicētā dienasgrāmata” Jāņa Akuratera muzejā (Ojāra Vācieša iela 6a) 

Biļetes cena: 11,00 EUR

Pieteikšanās ceļojumam 67272643, 29254193

Imanta Ziedoņa un Vilhelma Purvīša muzeja kopizstāde 

Norises vieta un laiks: Torņkalna baznīcas draudzes nams, Torņkalna iela 5, plkst. 15:00–18:00

Par godu Starptautiskajai Personību muzeju dienai Torņkalnā durvis vērs īpaša Ziedoņa un Purvīša muzeju kopizstāde, tapusi sadarbībā ar kultūrizglītības iniciatīvu “Ziedoņa klase” un fondu “Viegli”.

Izstādes centrā ir 19 tematiskas “atvilktnes”, kurās glabājas priekšmeti, stāsti, fotogrāfijas un sajūtas, kas atklāj Imanta Ziedoņa un Vilhelma Purvīša pasaules. No zelta monētas un dārznieka piezīmēm līdz sabiedriskajai darbībai, kultūras kanonam, bērnībai un ēdienam – katra atvilktne ir simbolisks ceļojums uz kādu būtisku šķautni abu autoru mantojumā.

Īpašu dimensiju piešķir Ziedoņa klases veidotā interaktīvā izglītojošā spēle, kas ļauj bērniem un jauniešiem izzināt Ziedoņa un Purvīša vērtības caur rotaļīgu pieredzi. 

Izstāde ir aicinājums atvērt savas kultūras atvilktnes – atmiņās, sabiedrībā un sevī. Tā ir saruna starp laikmetiem, kuras centrā ir mākslas un domas kustība, un atstātais mantojums, kas uzrunā arī šodienas sabiedrību.

Tukuma novadā

Starptautiskajā Personību muzeju dienu Tukuma novadā atzīmēs ar braucienu ar autobusu gida pavadībā maršrutā:  Tukuma Pils tornis, Džūkstes Pasaku muzejs, Durbes pils, Pastariņa muzejs. 

Iesaistoties literātiem veltīto muzeju iniciatīvā, 4 Tukuma novada muzeji no muzeja krājuma atvilktnēm izņems interesantus muzeja krājuma priekšmetus un ar tiem iepazīstinās literārās autobusa tūres dalībniekus. Dalīsies ar mazāk zināmiem faktiem, kas saistīti ar 5 slaveniem novadniekiem-literātiem, bet iepriekš nav bijuši publiski pieejami. 

Literārās autobusa tūres sākums plkst. 10.00 Tukuma Pils tornī (Brīvības laukums 19a). Atgriešanās Tukumā ap plkst. 17.00.

Biļetes iepriekšpārdošanā no 18. marta Tukums Pils tornī: skolēniem, studentiem un pensionāriem 7.00 EUR, pieaugušajiem 10.00 EUR.

Muzeja darba laiks, kad nopērkamas brauciena biļetes: otrdiena – sestdiena 10.00–17.00, svētdienās 11.00–16.00. 

LITERĀRĀS TŪRES PIETURAS

Tukuma Pils tornis (Brīvības laukums 19a, Tukums)

Mūsdienās gandrīz ikviens mobilā telefona lietotājs, dodoties ceļā, izmanto GPS. Drukātās kartes jau aizmirsušās. Bet vēl senāk kartes tika zīmētas ar roku. Ekskursijas sākumā iepazīsim pirmo latviešu kartogrāfu, vēsturnieku, etnogrāfu un literātu, novadnieku Matīsu Siliņu (1861–1942). Apskatīsim viņa zīmēto 1889. gada Latvijas karti un uzzināsim, kādēļ tā ir tik īpaša un atšķirīga no citām. 

Džūkstes Pasaku muzejs (“Lancenieku skola”, Džūkstes pagasts, Tukuma novads)

Lancenieku skola pazīstama kā folklorista, rakstnieka, pasaku un teiku vācēja Ansa Lerha–Puškaiša (1859–1903) darba un dzīves vietu. Mazāk zināms viņa dzīvesbiedres Luīzes (1863–1943) dzīvesstāsts. Muzeja krājumā nonākušas fotogrāfijas, kas palīdz apjaust viņas lomu folklorista dzīvē un arī skolas darbībā daudzu gadu garumā. Ekskursijas dalībnieki būs pirmie, kas skatīs agrāk neredzētos attēlus. Muzeja ļaudis piedāvās nobaudīt Luīzes ūdens kliņģerus, kas gatavoti pēc īpašas Džūkstes apkārtnes receptes un gardo ābolu tēju.

Durbes pils (M. Parka iela 7, Tukums)

Šogad 160. jubileja diviem diženiem literātiem – Aspazijai (īstajā vārdā Elza Pliekšāne; 1865–1943) un Rainim (īstajā vārdā Jānis Pliekšāns; 1865–1929). Ciešākas saites ar Tukumu abiem dzejniekiem radās 1921. gadā, kad dzejnieks bija uzrakstījis zemes pieprasījumu un ieguva īpašumā Durbes pili. Galu galā viņš to atdāvināja Latvijas skolotāju savienībai ar vēlējumu ierīkot atpūtas namu skolotājiem un viņu bērniem, dzīvokli abiem dzejniekiem un pirmo Raiņa muzeju (1929–1937). Ekskursijas laikā mēģināsim saskatīt diženo personību atstātos nospiedumus Durbes pilī. 

Pastariņa muzejs (“Bisnieki”, Zentenes pagasts, Tukuma novads)

Literārā tūre noslēgsies ar viesošanos rakstnieka Ernesta Birznieka–Upīša (1871–1960) dzimtajās mājās. Viņš tiek uzskatīts par vienu no reālisma tradīciju nostiprinātājiem latviešu rakstniecībā un bērnu literatūras pamatlicēju. Viņa triloģija “Pastariņa dienasgrāmata” ir viens no skaistākajiem veltījumiem savām mājām, vienkārša lauku cilvēka dzīves ritumam un vērtībām. Īstā maizes krāsnī ceptas rupjas maizes šķēle, un piena vai zāļu tējas krūze dos spēku, bet rakstnieka dzīvesstāsts un memoriālās lietas – noteikti iedvesmos.

Plašāka informācija: 22041224

Organizē: Tukuma muzejs. 

Atbalsta: Tukuma novada pašvaldība un Visittukums, laikraksts “Neatkarīgās Tukuma Ziņas”. 

Ventspilī

Herberta Dorbes memoriālais muzejs
Ērgļu iela 1, Ventspils

Herberta Dorbes memoriālais muzejs apmeklētājiem ir atvērts no pirmdienas līdz piektdienai un sestdienās un svētdienās apmeklētājiem ir slēgts. Tādēļ sestdien 5. aprīlī Starptautiskā Personību muzeju dienā viņi ar savu stāstu “Raiņa šokolāde” dalīsies Ventspils muzeja mājas lapā.

1927. gada vasarā  Ventspils Raiņa kluba nodaļa sarīkoja “strādnieku kultūras svētkus”, kuros aicināts piedalīties tika arī Rainis. Uz pasākumu aizgājis rakstnieks Herberts Dorbe ar vecāko meitu Izoldi. Rainis uzdāvinājis meitenei šokolādīti, kuru Herberts Dorbe glabāja, kā relikviju atmiņai no šīs tikšanās. 

Plašāka informācija – Inese Aide, rakstnieka Herberta Dorbes muzeja vadītāja: inese.aide@ventspils.lv 

Jelgavā

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs

Filozofu iela 3, Jelgava, Plkst.10.00 – 18.00

Ādolfa Alunāna muzejs Starptautiskajā Personību muzeju dienā apmeklētājiem parādīs Ādolfa Alunāna mātes Otīlijas Alunānes piezīmju grāmatiņu un Ādolfa Alunāna “mazbērnu” cilts grāmatu Jelgavas Tautas teātrim. Līdz ar priekšmetu rādīšanu apmeklētājiem piedāvās iespēju izveidot ierakstu par sevi 2025. gada 5. aprīlī, kuru kādreiz varētu glabāt viņiem veidotajos muzejos.

Papildus informācija par abiem priekšmetiem būs publicēta muzeja mājas lapā.

Plašāka informācija: Elīna Skutele, Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja vadītāja,
Jelgavas valstspilsētas pašvaldība
E-pasts: elina.skutele@muzejs.jelgava.lv

Gulbenes novadā, Druvienā

Druvienas vecā skola – muzejs
Adrese: “Vecā skola”, Druvienas pagasts, Gulbenes novads, Druviena

Druvienas vecās skolas muzejs apmeklētājiem ziemas sezonā ir slēgts un kā jau katru gadu būs atvērts no 15. maija. Taču 5. aprīlī Starptautiskajā Personību muzeju dienā Druvienas vecās skolas muzejs ar saviem īpašajiem stāstiem dalīsies muzeja Facebook vietnē. Viens no stāstiem būs par galdautu, kuru darinājusi Jāņa Poruka krustmeita Elza Minjona Poruka pēc dzejnieka mātes Līzes Porukas ieteikumiem. Galdauts ir kopā ar Elzu Minjonu Poruku savulaik nonācis Amerikā un tagad ir atgriezies atpakaļ Druvienā un īpašās svētku reizēs tiek uzklāts muzeja ekspozīcijā.

Citi raksti